تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۳٠ | ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

عکس منتخب از دیدگاه احترام به میراث فرهنگی

این عکس گویاتر از هر سخنی است که چقدر فرهنگ احترام به آثار تاریخی و طبیعی در ایران پایین است.

[تصویر: 1319487524.jpg]


تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۳٠ | ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

نمای شهری و اجزای تشکیل دهنده ی آن :

[تصویر: city_frame.jpg]
بیشتر بدانیم ...
نمای شهری از مجموعه نماهای مشرف به فضای عمومی بدست می آید ، این نماها از جهتی همگن و از جهتی ناهمگن هستند و می توانند همگن باشند چون با استفاده از زبانی مشترک روی بدنه ی اجزای شهر اجرا می شوند و اما از آنجا که هر کدام از این فضاها به کمک این زبان ، مقاصد ونیازهای خود را بیان می کنند ، ناهمگن هستند . نما در واقع صورت ساختمان و بهترین بیان حالتی است که فرد طراح یا مالک از خود در برابر بیرون دارد . هر نما شکلی است در زمینه بدنه ، پس هر بنا باید از لحاظ ویژگی های بصری مرتبط با زمینه اطراف یعنی بقیه نماها بوده و هماهنگ با انها طراحی شود . بنابراین ابتدا باید اجزای بنا را شناخت .
پهنه بندی سطوح :
سطح هر نما معمولا به پهنه های مختلف قابل تقسیم است . یک نما ممکن است تنها یک پهنه داشته و یا متشکل از پهنه های متفاوت باشد . پهنه ها یا توسط احجام متفاوت ایجاد می گردند و یا توسط محدوده هایی که ایجاد مرز می نمایند . هر گونه تغییر در بافت سطح یا نحوه ترکیب اجزاء آن ، پهنه ای متفاوت را ارائه می کند . هر پهنه از نما به واسطه نوع ، میزان و نحوه قرارگیری سطوح مختلف (پر و خالی ، کدر و شفاف ، رنگ و جنس مصالح و خطوط غالب و ... ) جلوه ای خاص به خود گرفته و در اطراف خود محدوده ای مشخص تعریف می کند.
خط زمین :
لبه برخورد بنا با زمین ، خط زمین نامیده می شود . خط زمین نمایانگر نحوه ارتباط با زمین است . خط زمین نشان می دهد که ساختمان چگونه به زمین متصل شده و یا چطور بر روی آن نشسته است . خط زمین بدنه اگر بصورت یک راستای مستقیم یا راستایی با قانونمندی مشخص باشد ، بستری می شود برای هماهنگی نمای بناها با یکدیگر .
خط آسمان :
خط آسمان شامل مرز توده ساختمانها در اتصال به آسمان می باشد .خط آسمان می تواند در حالتهای مختلف به چشم آید :خط بام : فوقانی ترین خطی از ساختمان است که از دید ناظر قابل رویت است . خط ترکیب : از برخورد لبه شکل کلی تمام احجامی که در حوزه دید ناظر قرار دارد با صفحه آسمان حاصل میشود .
عناصر الحاقی :
عناصری هستند که جزء طرح اولیه ابنیه نبوده و بعدا در اثر نیاز مالک یا ساکن به مرور زمان به ساختمان الحاق گردیده است . این الحاقات معمولا بدون طراحی بوده و باعث تنزل کیفی نما می شوند .
 
[تصویر: city-graphic-vector.jpg]
تزئینات :
تزئینات عناصر و جزئیاتی هستند که در زمان ساخت جهت تزئین ساختمان احداث شده اند . آنچه در بررسی تزئینات بدنه باید توجه نمود ، موارد زیر است : میزان تزئینات در هر بخش از نما - موقعیت تزئینات در نما - نوع و کسب ساخت تزئینات .
تناسبات :
منظور از تناسب نما ، نسبت میان ارتفاع به عرض آن قطعه می باشد . نسبت مورد نظر به صورت عددی کسری ارائه می گردد . قطعات از لحاظ تناسبات در سه دسته قرار می گیرند : قطعات افقی یا خوابیده - قطعات عمودی یا ایستاده - قطعات با تناسب مساوی یا بدون جهت .
خطوط غالب در نما :
گاه نحوه ترکیب عناصر سطوح یا احجام مختلف در یک بدنه ، راستاهایی را در چشم ناظر ایجاد می کنند . این راستاها در واقع خطوط القایی بدنه نسبت به ناظر می باشند . این خطوط ممکن است عمودی و یا افقی باشند . خطوط فوق الذکر یا به صورت راستاهایی فرضی و یا القایی توسط عناصر بدنه و یا به صورت خطوط واقعی مثل قرنیزها به چشم می رسند . خطوط غالب در نما ان دسته از خطوطی هستند که تاثیر فراوان در ناظر داشته و به صورت شکل در زمینه خطوط بدنه ، جلوه گر شوند .
سطوح پر و خالی :
یک بدنه می تواند یک سطح مستوی ، صاف و بدون تخلخل باسد و یا دارای پیش آمدگی هایی حجمی باشد و یا احجام فرورفته ای داشته باشد . سطوح خالی به سطوحی از نما اتلاق می شود که نسبت به سطج اصلی بدنه فرورفته و در بدنه ایجاد حفره می کند . سطوح شفافی که همواره باز می شوند مانند در شیشه ای برخی ورودی ها یا مغازه ها نیز سطح خالی محسوب می گردند .
[تصویر: vector_city.jpg]
منبع : کتاب مبانی نظری و فرایند طراحی شهری ، جهانشاه پاکزاد .


تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۳٠ | ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

اینجا همون جایی هستش که سر کلاس استاد پروری راجبش صحبت کردم. چشمک

ماچو پیچوبه معنی قله قدیمی، یک محوطه باستانی به جا مانده از آثار دوره اینکاها می باشد که در ارتفاع ۲٬۴۳۰ متری از سطح دریا در دامنه کوه در بالای دره اوروباما در کشور پرو و در ۷۰ کیلومتری شمال کوسکو قرار گرفته است. اغلب اوقات از آن به عنوان "شهر گمشده اینکاها" یاد می شود. ماچو پیچو احتمالأ شناخته شده ترین نماد امپراتوری اینکاها می باشد.

این شهر در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی ساخته شده و صدها سال پیش در زمان فتح اینکاها توسط اسپانیایی ها متروک شده است. برای قرن ها فراموش شده بود و به جز عده ای از مردم محلی کسی از آن نامی به خاطر نداشته است. این اثر در سال ۱۹۱۱ میلادی توسط هیرام بینگهام، تاریخ شناس آمریکایی به جهانیان معرفی شد. پس از آن، ماچو پیچو به یکی از مناطق جذب توریست تبدیل شد و در سال ۱۹۸۱ میلادی در فهرست آثار کشور پرو و در سال ۱۹۸۳ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این اثر هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته می شود.

به جذابترین گروه اینترنتی یاهو ملحق شوید | BestIranGroups

به جذابترین گروه اینترنتی یاهو ملحق شوید | BestIranGroups

به جذابترین گروه اینترنتی یاهو ملحق شوید | BestIranGroupsتاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۸ | ٦:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری

پروژه مرمت شهرگور فیروزآباد فارس درحالی پایان شهریورماه به اتمام می‌رسد که بخش عمده‌ای از مرمت اساسی مربوط به برج منار و قلعه دختر شده و هنوز هیچگونه نقشبردای جدید از حریم و عرصه این شهر انجام نشده و بخشی از محوطه‌های مهم این شهر تنها درحد گمانه زنی باقی مانده است.

شهرگور فیروزآباد از جمله شهرهای بااهمیت ساسانی دراستان فارس به شمار می‌آید که باوجود کاوش‌های صورت گرفته در سالهای اخیر بدون مرمت و ساماندهی به حال خود رها شده بود. هم اکنون علیرضا عسگری سرپرست گروه باستان‌شناسی شهرگور اردشیر درحالی خبراز اتمام پروژه‌های مرمتی و بناهای وابسته به آن را تا پایان شهریورماه می دهد که هنوز برخی از محوطه های ارزشمند شهر درحد گمانه زنی باقی مانده است. شهراردشیرخوره که مجموعه کاملی از ساختارشهری، نظامی، تشریفاتی و دیتی است ازجمله شهرهای بااهمیت دوره ساسانی محسوب می شود که قابلیت ثبت جهانی را به دلیل برپایی مجموعه کاخ اردشیربابکان،شهرگور، قلعه دختر و مجموعه نقش برجسته های اطراف رودخانه تنگاب دارد.
به گزارشCHN، بااینکه آسیب شناسی و بررسی‌های تحت العرضی که از شهر اردشیر خوره یا شهرگور فیروزآبادتوسط باستان شناسان در استان فارس انجام شده اما هنوز کشف محوطه آتشکده که هم اکنون ورودی و بخشی از درگاه آن پیدا شده کاملا متوقف و سرامیک های ساسانی که در دیگر محوطه های متعلق به اردشیر خوره بدون سرانجام رها شده است. این درحالی است که هنوز در بخش هایی از شهر گور کشاورزی شده و ظرفیت این شهر به عنوان قطب باستان شناسی و گردشگری نادیده گرفته می شود.
با این وجود علیرضا عسگری سرپرست گروه باستان شناسی شهر "اردشیرخوره" از فعالیتهای  مرمتی و مستندنگاری سه بعدی این شهر خبر می دهد و این شهر متعلق به دوره ساسانی را برای همیشه از خطر اضطرار خارج می کند.
وی معتقد است آسیب شناسی و مطالعات انجام شده  منجر به ساماندهی و مرمت برج منار و بناهای وابسته در این شهر شده است چراکه برج منار هسته مرکزی شهر را تشکیل داده که در صورت عدم مرمت و ساماندهی برای همیشه از بین می‌رفت و این درحالی است که نابودی آن گم شدن هلال شهر را در پی داشت. به همین منظور با اعلام اضطراری بودن این برج پروژه مرمتی آن از 4 ماه پیش شکل گرفته و مرمت آن آغاز شد.
علیرضا عسگری افزود: در پروژه مرمت و ساماندهی شهرساسانی فیروزآباد 30 متر داربست در فضا ایجاد شد به طوری‌که 40کارگر از ارتفاع 30 متری شروع به شستن مواد کهنه و فرسوده از برج و تزریق گچ مخصوص مرمت به بدنه‌ها و تمام شیارهایی که درطول زمان ایجاد شده بود کردند. همچنین تمام منفذهای موجود که خطر نشت آب را تشدید می کرد درز گرفته شد.
طبق گفته وی مستندنگاری سه بعدی در قلعه دختر و دیگر بناهای تاریخی شهر باعث شده کوچکترین تغییرات در بنا کنترل شود به طوری که هرساله با رصد تغییرات و فرسایش بوجود آمده در بناها آسیب شناسی و کنترل خواهد شد
خبرگزاری میراث‌فرهنگی

 تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۸ | ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری

عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور گفت: برای نیل به آرمان شهر اسلامی باید از کلام الهی استفاده شود‌.

محمد نقی‌‌زاده ‌در سومین نشست علمی، تخصصی شهر اسلامی با اشاره به اینکه تمام مردم باید راهکار‌های ایجاد شهر آرمانی اسلام را شناسایی کنند، اظهار داشت: برگزاری نشست‌های علمی، تخصصی شهر اسلامی در راستای تحقق این موضوع نقش موثری دارد و این نشست‌ها باید به صورت مستمر در جامعه برگزار شود.
وی به ضرورت دستیابی کشور به الگوی اسلامی پیشرفت اشاره کرد و افزود: دست‌یابی به الگوی اسلامی پیشرفت در تمام بخش‌ها و مجامع کشور باید از سوی تمام ارگان‌ها و مجموعه‌های فعال موجود در جامعه دنبال شود.
عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور با اشاره به اینکه تمام اقشار مختلف جامعه باید با ریشه‌های شهر آرمانی اسلام آشنا شوند، تصریح کرد: مسئولان باید بستر‌های آشنایی مردم را با چیستی و ماهیت شهر آرمانی اسلام و روش‌های دست‌یابی به این شهر را فراهم کنند. وی با بیان اینکه در راستای شهر اسلامی مباحث بسیاری وجود دارد، اضافه کرد: منبع بیشتر این مباحث، آرا و نظرات کشور‌های غربی است که به مصادیق تاریخی می‌پردازد.
عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور به مقوله آرمان‌شهر و مباحث مطرح شده در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: آرمان‌شهر مقوله‌ای فلسفی است که این موضوع به صورت عمومی از سوی فلاسفه و حکما مطرح شده است. وی با اشاره به اهمیت توجه به کلام الهی برای بررسی شهر آرمانی تاکید کرد: تمام مردم باید به منظور تبیین ویژگی‌های شهر آرمانی از کلام الهی استفاده کنند و لازم است مسلمانان هدایت الهی را برای دست‌یابی به شهری مطلوب و آرمانی مد نظر خود قرار دهند.
نقی‌زاده به فرایند ظهر تمدن در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: تمدن موجود در جامعه از جهان‌بینی توحیدی آغاز می‌شود و تمام موضوعاتی که در دنیا ایجاد می‌شود در ابتدا در فضای اندیشه انسان‌ها شکل می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه تمام علوم در نتیجه فکر و اندیشه انسان‌ها کشف می‌شود، گفت: انسان‌ها همواره برای کشف علم و دست‌یابی به علوم جدید‌تر تلاش می‌کنند و با این اندیشه تمدن را به وجود می‌آورند.
عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور اظهار داشت: ایرانیان با جهان‌بینی توحیدی و فرهنگ ایرانی اسلامی به تمدن ایرانی دست پیدا می‌کنند و همواره برای حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی خود گام بر می‌دارند. وی به ساحت‌های حیات انسان اشاره کرد و افزود: قلمرو مادی و فیزیولوژیکی، نفسانی و روانی و روحانی و معنوی از ساحت‌های حیات انسان‌ها در دنیا محسوب می‌شود و نیاز‌های آن‌ها نیز به این موارد اختصاص دارد.
نقی‌زاده با بیان اینکه انسان‌ها همواره به زیبایی تمایل دارند، تصریح کرد: زیبایی یکی از نیاز‌ها و تمایلات چهار‌گانه انسان‌ها است و انسان‌ها همواره برای رسیدن به این نیاز خود تلاش می‌کنند. وی به انواع زیبایی در فضای شهر اشاره کرد و افزود: زیبایی کمی، کیفی و معنوی به عنوان عناصر اصلی زیبایی در فضای شهر محسوب می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور با اشاره به مکه مکرمه به عنوان الگوی شهر اسلامی تاکید کرد: واژه ام‌القری به عنوان مکه مکرمه دو بار در قرآن کریم به کار رفته و مکه مکرمه به عنوان الگوی شهر اسلامی است. وی به دلایل الگو بودن مکه مکرمه به عنوان الگوی شهر اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: وجود ویژگی‌های پاسخ‌گویی به تمام نیاز‌های انسان شامل نیاز‌های فیزیولوژی با سرفصل وفور و رزق، روانی با سرفصل تأمین امنیت و نیاز‌های معنوی و روحانی با سرفصل عدم پرستش بت در این شهر از دلایل الگو بودن مکه مکرمه در راستای این موضوع است.
نقی‌زاده با اشاره به مبانی شهر آرمانی اسلام بیان داشت: مبانی شهر آرمانی اسلام با مبانی اسلام هماهنگ است و ایرانیان باید برای ایجاد چنین شهری به این مبانی توجه کنند. وی به ارکان شهر به صورت عموم اشاره کرد و گفت: انسان به عنوان نخستین رکن شهر و رفتار‌ها، فرهنگ و کالبد به عنوان ارکان شهر محسوب می‌شوند و با ارتباط این ارکان با یکدیگر شهر‌ها ایجاد می‌شوند.
عضو هیئت علمی دانشکده هنر و معماری واحد علوم و تحقیقات کشور با اشاره به جلوه‌ها و مراتب شهر اسلامی اظهار داشت: شهری برای مسلمانان، مسلمانی، شهر مسلمانان و شهر اصیل اسلامی از جلوه‌های شهر اسلامی است و شهر اسلامی از تعالیم وحیانی سرچشمه می‌گیرد. وی اضافه کرد: تمام اصول شهر آرمانی اسلامی در تمام دنیا یکسان و ثابت بوده و ایجاد شهر آرمانی اسلام در تمام کشور‌ها از اصول ثابتی پیروی می‌کند.
نقی زاده با اشاره به ضرورت بیداری مردم در تمام زمینه‌ها تصریح کرد: بهترین حالت برای انسان‌ها بیداری و آگاهی نسبت به تمام موضوعات موجود در جامعه است و خواب و غفلت نیز به عنوان بدترین حالت برای انسان‌ها محسوب می‌شود.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢٧ | ۱:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

قابل توجه همکلاسی هااااااااای نــــــا اکتیو !!!!!

ابتدا باید در سایت پرشین بلاگ عضو شید و یوزر و پسورد شخصیتون رو دریافت کنید . بعد برای من ایمیلتون رو بفرستید که من دعوتنامه رو برای شما ارسال کنم .. بعد از روی لینکی که در دعوتنامه هستش وارد سایت پرشین بلاگ شده و به نویسندگان وبلاگ اضافه خواهید شد و میتونید مطالب رو با اسم خودتون در وبلاگ بنویسید و ما هم مستفیذ شیم ! یول

 

اینارو گفتم که دیگه واسه عدم همکاریتون بهونه نداشته باشین ..متفکرتاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢٧ | ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

New York با حال ترین شهر دنیا .

نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالات نیویورک و ایالات متحده آمریکاست که از5  ناحیه شامل برانکس، بروکلین، منهتن، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده‌است. این شهر یکی از قطب‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است. عده‌ای به دلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصر به فرد نیویورک، این شهر را پایتخت جهان نامیده‌اند.

نیویورک با مساحت 8700 کیلومتر مربع وسیع ترین شهر دنیاست.

 

جمعیت این شهر بزرگ 20 میلیون نفر میباشد.

بازار بورس نیویورک بزرگترین بازار بورس جهان در معاملات دلاری است که در خیابان وال استریت قرار دارد.

و همچنین مهم ترین نماد آمریکا که همان مجسمه آزادی میباشد در این شهر قرار دارد.

پارک مرکزی نیویورک با مساحت 342 هکتار از بزرگترین پارک‌های درون شهری جهان است که سالانه حدود 25 میلیون نفر از آن دیدن می‌کنند. این پارک بزرگ محل برگزاری مسابقات و نمایشهای زیادی در طول سال نیز می‌باشد.

میدان تایمز (در انگلیسی: Times Square تایمز اسکویر) نام تقاطعی بسیار مشهور در محله منهتن در شهر نیویورک است. تایمز اسکویر در تقاطع خیایان برادوی و خیابان هفتم قرار دارد. این میدان یک مرکز تجاری و توریستی محبوب شهر نیویورک می‌باشد.

به خاطر این میدان است که شهر نیویورک لقب «شهری که هرگز به خواب نمی‌رود» را به خود گرفته‌است.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۳ | ٢:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)
پیشرفته ترین و قدیمی ترین شهر جهان
 
در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و … اولین شهر جهان بود.

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و … اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش از پنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل – زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی که از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت کرده‌اند، بنا شده است.

سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.

«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی «مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.

شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است. این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.

بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.

شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد. در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری، انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگ و قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:

نخستین چشم مصنوعی جهان
برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش کشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.
چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است. جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است. در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمک این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی که تقریباً یک لوزی را تشکیل می‌دهند در پیرامون مردمک دیده می‌شود.

جراحی مغز
یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۳ | ۱:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

"تهران" در میان بدترین شهرها برای زندگی! 

 

بدترین شهرهای جهان برای زندگی بر طیق گزارش سازمان «اکونومیست اینتلیجنس یونیت» ، در اطراف اسیا و افریقا پراکنده شده اند.

تهران

بررسی ها نشان می دهد که بهترین شهرها همگی در استرالیا و کانادا هستند.لیست اتحادیه اروپا از زمان 2009 تغییری نکرده است. ونکوور همچنین بهترین شهر برای زندگی است. و حراره بدترین شهر برای زندگی است.
این شهرها براساس ، وضعیت سلامتی، ثبات، فرهنگ، محیط زیست، آموزش و زیر ساخت ها رتبه بندی شده اند.
دو شهر از بدترین شهرهای دننبا برای زندگی، در حال حاضر میزبان جام جهانی کریکت 2011 می باشند.1. حراره - زیمباوه

بهداشت و درمان=  20.8
آموزش: 66.7
زیرساخت: 35.7
امتیاز کلی: 37.5

شهر حراره از سال 2009 بدترین شهر برای زندگی بوده است. این شهر به دلیل میزان بالای جرم های خرد، درگیری خیابانی، وعضیت بد بهداشت درمان و وضعیت بد حمل و نقل عمومی در رتبه ی اول از لحاظ بدترین شهرها برای زندگی قرار گرفته است.2-داهکا، بنگگلادش

بهداشت و درمان: 29.2
آموزش: 41.7
زیرساخت: 26.8
امتیاز کلی: 28.7

این شهر که میزبان جام جهانی کریکت در سال 2011 است همچنین، دومین شهر جهان از نظر غیرقابل زندگی کردن می باشد.3-پورت مورسبی- گینه نو

بهداشت و درمان: 37.5

اموزش: 50

زیرساخت:39.3
امتیاز کلی: 38.9

این شهر جایگاه خود را در رتبه سوم از نظر بدترین شهر دنیا برای زندگی از سال 2009 حفظ کرده ست  و از زیرساخت ضعیفی برخوردار است.4-لاگوس-نیجریه

بهداشت و درمان: 33.3
اموزش: 33.3
زیرساخت: 48.2
امتیاز کلی: 39

لاگوس از سال 2009 یک مقام تنزل یافته است و وضعیت بهداشت و درمان و اموزش بدی دارد. دولت نیجریه به تازگی شروع به کار بر روی پروژ ه ریلی بزرگی برای اصلاح وضعیت حمل و نقل کرده است.5-الجزیزه- الجزایر

بهداشت و درمان: 33.3
اموزش: 25
زیرساخت: 41.1
امتیاز کلی: 39.4

الجزیره از سال 2009 که جز بهدترین شهرها شناخته شد سعی کرده است که وضعیت خود را اصلاح کند اما از نظر اموزش در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.6-کراچی-پاکستان

بهداشت و درمان: 45.8
اموزش: 66.7
زیرساخت: 51.8
امتیاز کلی: 40.9

وضعیت بهداشت و درمان و اموزش و زیرساخت در کراچی در وضعیت خوبی قرار دارد اما از نظر بی ثباتی به شدت ضربه خورده است.7-دوالا-کامرون

بهداشت و درمان: 25
اموزش: 33.3
زیرساخت: 42.9
امتیاز کلی: 44

پس از قرار گیری این شهر در رتبه 4 در بین بدترین شهرهای دنیا برای زندگی در لیست اتحادیه اروپا در سال 2009، این شهر در سال  2010 به جایگاه پنجم منتقل شد. دوئالا بدترین وضعیت اموزشی را دارد.8-تهران-ایران

بهداشت و درمان: 62.5
اموزش: 50
زیرساخت: 33.9
امتیاز کلی: 45.8

تهران در سال 2009 در لیست ده شهر بد برای زندگی قرار نداشت اما در سال 2010 جایگاه دهم را مشترکا با شهر داکار اشغال کرد. این شهر، از وضعیت بسیار خوبی در زمینه ی بهداشت و درمان برخوردار است و نیاز دارد که زیرساخت خود را افزایش دهد. تهران پایین ترین امتیازها را در زمینه فرهنگ و محیط زیست داراست.9-داکار-سنگال

بهداشت و درمان: 41.7
اموزش: 50
زیرساخت: 37.5
امتیاز کلی: 48.3

داکار شهری است که شرایط زندگی کردن در ان بهتر شده است. اما زیر ساخت این شهر، وضعیتی رو به عقبی دارد.10-کولومبو- سریلانکا

بهداشت و درمان: 41.7
اموزش: 66.7
زیرساخت: 51.8
امتیاز کلی: 48.5

کولومبو دومین میزبان جام جهاین کرکیت در سال 2011 می باشد .تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۳ | ۱:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

 ساختمان‌هایی در چین،کره شمالی و انگلیس وجود دارد که به‌درستی لقب فجایع ساخت‌وساز را به خود اختصاص داده‌اند.

 
شاهکارهای معماری در سراسر دنیا هر یک داستان‌ها برای گفتن دارند اما در این میان هستند آثاری که جز «فاجعه» نام دیگری برازنده شان نیست.
 

 

  

مجموعه لوتوس ریورساید، شانگهای


سال 2009 یکی از بلوک‌های این مجموعه که متشکل از تعداد زیادی ساختمان است فروریخت. ساخت و ساز ضعیف و نبود برنامه‌ریزی مناسب در هنگام ساخت از جمله دلایل این سقوط عنوان شد. ساختمان این بلوک در زمان سقوط تقریبا کامل و بسیاری از ساختمان‌ها هم فروخته شده بود. نتیجه طبیعی این حادثه این بود که مردم پول خود را طلب کنند.

آکواریوم دوبی


این آکواریوم که در مرکز خرید سرپوشیده (مال) دوبی واقع شده است، 33 هزار نوع ماهی و کوسه را در خود جای داده است. سال گذشته میلادی، مسئولان این آکواریوم متوجه نشتی در بخشی از آکواریوم شدند. در پی این اتفاق فروشگاه‌ها ها تعطیل شدند و اجازه حضور مردم در آنجا داده نشد تا اینکه 6 نفر غواص به آنجا رفته و مشکل را برطرف کردند.

گنبد میلنیوم، لندن


این گنبد که به علامت آغاز قرن جدید ساخته شد، 1/25 میلیارد دلار هزینه برای لندن داشت. با این وجود توفیق چندانی در جذب گردشگر نداشت. به عبارت دیگر استقبال آنقدر بد بود که این گنبد یک‌سال تعطیل بود.

هتل ریوگ یانگ، کره شمالی


این هتل 105 طبقه‌ای که ساخت آن از سال 1987 آغاز شد، در پیونگ یانگ واقع شده است. ساخت این هتل یک‌بار متوقف و در سال 1992 از سر گرفته شد اما تاکنون ساخت آن تکمیل نشده است. دلیل این ناتمامی مشکلات مربوط به روش ساخت، مواد و کمبود بودجه اعلام شده است. ساخت این هتل سال 2008 یک‌بار دیگر آغاز شده است.

متز سیتی فیلد، کوئینز نیویورکاین ورزشگاه در سال 2009 افتتاح شد. کل هزینه اتمام این بنا 900 میلیون دلار شد، اما‌ به رغم این هزینه گزاف، ساختمان و امکانات رفاهی آن چنگی به دل نمی‌زند. از جمله اشکالات این ورزشگاه می‌توان به خرابی آسانسورها، نشت آب و جاری شدن سیل اشاره کرد.

منطقه کانگباشی در شهر اوردوس چین


فلسفه بوجود آمدن این منطقه حفاظت از منابع طبیعی و جلوگیری از گسترش بیابان در منطقه اوردوس بود. اما ساختمان‌سازی برای یک میلیون نفر هم نتوانست از تبدیل شدن این منطقه به شهری غریب و دور افتاده جلوگیری کند، چراکه تنها 20 تا 30 هزار نفر سکنه این شهر هستند.

ورزشگاه المپیک آتن، یونان


این استادیوم که برای المپیک 2004 آتن ساخته شد، 11 میلیارد دلار خرج روی دست برگزارکنندگان گذاشت. المپیک هم در آن برگزار شد اما حالا بسیاری از بخش‌های آن خالی و بی‌استفاده باقی مانده است.

برج خلیفه، دوبی


این برج که پیش از این برج دوبی نام داشت، بزرگ‌ترین بنای ساخت دست بشر است. اگرچه این برج خرج بسیار زیادی داشت، اما در سال 2010 ساخت آن به پایان رسید. اما به‌رغم پول هنگفتی که خرج آن شد، مشکلات مربوط به برق و روشنایی گریبان این برج را گرفت و بلیت‌های بخش چشم انداز این برج هنوز هم فروخته نمی‌شود.
 

 
منبع: tehrooz.com
 


تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢٢ | ٦:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

یکی از قدیمی ترین بنا های استان یزد ، نارین قلعه یا نارنج قلعه یا کهندژ ،شهر میبد است . کهندژ یا قهندژ نام دژهای کهنی است که در آغاز پیدایش شهرها بنا شده اند. این بنا را بر اساس نوع مصالح و سبک بنا، می توان مربوط به دوران پارتیان دانسته و به احتمال قوی در ابتدا آتشگاه بوده که بعدها مرکز اداری نظامی شهر شده است . ارتفاع قلعه که دردوران مظفریان تعمیراتی در آن صورت گرفته ازسطح زمین 40متر است. اطراف آن خندقی بوده است و نقب های زیر آن گاهی تا یک فرسنگ ادامه دارد.نارنج قلعه 4برج گرد بلند دارد و تنها قسمت مرکزی آن امروز باقی است .تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٩ | ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)

آلترناتیوی برای مدرن سازی، برنامهریزی و توسعه مسیرهای ماشین رو

در تمام نیمه اول قرن اخیر ایالات متحده آمریکا به شکل فشرده و همراه با تغییر کاربریهای واحدهای همسایگی توسعه یافته است. این انگاره با تغییر فوری و سریع معماری مدرن و منطقه گرایی و صعود به سمت اتومبیل گرایی شروع شد. بعد از جنگ جهانی دوم، سیستم جدیدی از توسعه و پیشرفت در سراسر آمریکا به کار برده شد. جابجایی همسایگی ها با رویکرد تفکیک شدید، بنا به نوع بهره برداری که به عنوان رشد حومه شهری (CSD) شناخته شده بود به صورت نامنظم و پراکنده شروع به کار کرد. اکثر شهروندان آمریکایی در حال حاضر در واحدهای اجتماعی حومه شهری که در 50 سال اخیر ساخته شده است، زندگی می کنند.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٧ | ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : عارفه تیموری(مدیر)
 

 

میخواهم  بگویم ......

فقر  همه جا سر میکشد .......

فقر ، گرسنگی نیست ، عریانی  هم  نیست ......

فقر ، چیزی را  " نداشتن " است ، ولی  ، آن چیز پول نیست ..... طلا و غذا نیست  .......

فقر  ،  همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند ......

فقر ،  تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند ......

فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند .....

فقر ، پوست موزی است که از پنجره یک اتومبیل به خیابان انداخته میشود .....

فقر ،  همه جا سر میکشد ........

                    فقر ، شب را " بی غذا  " سر کردن نیست ..

فقر ، روز را"بی اندیشه "سر کردن است