تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٢۸ | ٦:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : عارفه تیموری

پروژه مرمت شهرگور فیروزآباد فارس درحالی پایان شهریورماه به اتمام می‌رسد که بخش عمده‌ای از مرمت اساسی مربوط به برج منار و قلعه دختر شده و هنوز هیچگونه نقشبردای جدید از حریم و عرصه این شهر انجام نشده و بخشی از محوطه‌های مهم این شهر تنها درحد گمانه زنی باقی مانده است.

شهرگور فیروزآباد از جمله شهرهای بااهمیت ساسانی دراستان فارس به شمار می‌آید که باوجود کاوش‌های صورت گرفته در سالهای اخیر بدون مرمت و ساماندهی به حال خود رها شده بود. هم اکنون علیرضا عسگری سرپرست گروه باستان‌شناسی شهرگور اردشیر درحالی خبراز اتمام پروژه‌های مرمتی و بناهای وابسته به آن را تا پایان شهریورماه می دهد که هنوز برخی از محوطه های ارزشمند شهر درحد گمانه زنی باقی مانده است. شهراردشیرخوره که مجموعه کاملی از ساختارشهری، نظامی، تشریفاتی و دیتی است ازجمله شهرهای بااهمیت دوره ساسانی محسوب می شود که قابلیت ثبت جهانی را به دلیل برپایی مجموعه کاخ اردشیربابکان،شهرگور، قلعه دختر و مجموعه نقش برجسته های اطراف رودخانه تنگاب دارد.
به گزارشCHN، بااینکه آسیب شناسی و بررسی‌های تحت العرضی که از شهر اردشیر خوره یا شهرگور فیروزآبادتوسط باستان شناسان در استان فارس انجام شده اما هنوز کشف محوطه آتشکده که هم اکنون ورودی و بخشی از درگاه آن پیدا شده کاملا متوقف و سرامیک های ساسانی که در دیگر محوطه های متعلق به اردشیر خوره بدون سرانجام رها شده است. این درحالی است که هنوز در بخش هایی از شهر گور کشاورزی شده و ظرفیت این شهر به عنوان قطب باستان شناسی و گردشگری نادیده گرفته می شود.
با این وجود علیرضا عسگری سرپرست گروه باستان شناسی شهر "اردشیرخوره" از فعالیتهای  مرمتی و مستندنگاری سه بعدی این شهر خبر می دهد و این شهر متعلق به دوره ساسانی را برای همیشه از خطر اضطرار خارج می کند.
وی معتقد است آسیب شناسی و مطالعات انجام شده  منجر به ساماندهی و مرمت برج منار و بناهای وابسته در این شهر شده است چراکه برج منار هسته مرکزی شهر را تشکیل داده که در صورت عدم مرمت و ساماندهی برای همیشه از بین می‌رفت و این درحالی است که نابودی آن گم شدن هلال شهر را در پی داشت. به همین منظور با اعلام اضطراری بودن این برج پروژه مرمتی آن از 4 ماه پیش شکل گرفته و مرمت آن آغاز شد.
علیرضا عسگری افزود: در پروژه مرمت و ساماندهی شهرساسانی فیروزآباد 30 متر داربست در فضا ایجاد شد به طوری‌که 40کارگر از ارتفاع 30 متری شروع به شستن مواد کهنه و فرسوده از برج و تزریق گچ مخصوص مرمت به بدنه‌ها و تمام شیارهایی که درطول زمان ایجاد شده بود کردند. همچنین تمام منفذهای موجود که خطر نشت آب را تشدید می کرد درز گرفته شد.
طبق گفته وی مستندنگاری سه بعدی در قلعه دختر و دیگر بناهای تاریخی شهر باعث شده کوچکترین تغییرات در بنا کنترل شود به طوری که هرساله با رصد تغییرات و فرسایش بوجود آمده در بناها آسیب شناسی و کنترل خواهد شد
خبرگزاری میراث‌فرهنگی