تضاد یا تطابق

نقش الگوهای شهرسازی سنتی در شهرسازی مدرن شهر یزد

بررسی های صورت گرفته طی چند دهه اخیر مشخص می سازد که رشد بی رویه شهر یزد موجب چالش هایی بین شهرسازی سنتی و مدرن شده است. مهمترین این چالش ها، رشد و گسترش ناموزون و نامتعادل شهری و گسست سازمان فضایی شهر، زمین های رها شده در حریم شهر، عدم تناسب سرانه ها و تراکم های نامناسب شهری، عدم انطباق و سازگاری با اوضاع جغرافیایی، کاهش امنیت و ایمنی در محله های شهر، افزایش هزینه های حمل و نقل شهری و مقرون به صرفه نبودن تاسیسات و تجهیزات زیربنایی در بعضی از بخش های شهری، از جمله مهمترین این مسایل است. هدف اصلی این پژوهش بررسی و تحلیل الگوی شهرسازی شهر یزد و نقش الگوهای سنتی در شهرسازی مدرن و بومی سازی الگوهای مدرن با فرهنگ ایرانی-اسلامی است. در این پژوهش از روش های تحقیق توصیفی-تحلیلی، کیفی-میدانی، پیمایشی و تاریخی به کمک مدل هلدرن و توزیع چارکی بهره گرفته شده است. نتایج حاصله از این پژوهش مشخص می سازد، شهرسازی سنتی و مدرن، بر خلاف نظر بعضی از محققان نه تنها در تقابل و تضاد نیست، بلکه در روند دستیابی به بومی سازی و توسعه پایدار شهر مکمل یکدیگرند.

/ 5 نظر / 8 بازدید
SAHAR

مجموعه کامل و بی نظیر آموزش زبان انگلیسی از سطح مقدماتی تا پیشرفته محتوا:10DVD با استفاده از این محصول شما علاوه بر پرداخت هزینه کمتر نسبت به کلاسها و همچین جلوگیری از اتلاف وقت میتوانید در مدت زمان خیلی کوتاهتر به تسلط نسبتا بالایی بر زبان انگلیسی دست پیداکنید. این محصول بی نظیر گام به گام شما را در رسیدن به هدفتان یاری میرساند وشما را شگفت زده میکند.

مرضیه کلباسی

ممنون که وبلاگو به روز میکنید

حمه حسه ین

ایول به ولت وبغلی به کولت واسه اون اخلاق خوبت واسه اون هیکل غولت وای برم قربون اون فهم و شعورت ........فه خره دین...خوشتم ده وی...

عاطفه فرهنگی (مدیر)

سلام كاك نی داد سپاس بو سه ردانه كهت مطلب خوئی بو ...منتظر مطالب بعدی تان هسیم ... الله نگادارت

neidad

سپاس خوشکه فه رهه نگی... له دیر هاتنوه ی ئیوه و دیکه ی هاوریان ، نا امید بووم.... به لام.....